Nowości w Czytelni Głównej Drukuj Email
środa, 04 marca 2015 09:16

Związkowe przedstawicielstwo pracowników zakładu pracy

Zbigniew Hajn

Wydawnictwo Wolters Kluwer

Książka stanowi wszechstronne opracowanie problematyki funkcjonowania związków zawodowych w zakładzie pracy. Autorzy - pracownicy naukowi i sędziowie - rozważają zasadnicze kwestie obecnej regulacji prawnej tego zagadnienia w świetle przepisów prawa i orzecznictwa sądowego oraz wskazują na konieczne zmiany w tym zakresie. Szczegółowej analizie poddano między innymi zasady funkcjonowania zakładowej i międzyzakładowej organizacji związkowej, reprezentatywności związkowej w zakładzie pracy i relacji między związkami zawodowymi a pozazwiązkowym przedstawicielstwem pracowników w miejscu pracy.

Ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Komentarz

Katarzyna Zdun-Załęska

Wydawnictwo Wolters Kluwer

Ustawą z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego ustawodawca wprowadził nieznane dotychczas polskiemu prawu rozwiązania mające na celu rozwój budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Książka przybliża zawarte w ustawie regulacje z uwzględnieniem dorobku orzeczniczego, a dodatkowym atutem publikacji są załączone wzory umów: o kredyt kontraktowy, o partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, najmu lokalu mieszkalnego, a także deklaracji o dochodach oraz wyciągi z innych aktów prawnych ułatwiające systemową interpretację rozwiązań ustawowych. Komentarz ułatwia zrozumienie istoty instytucji kredytu kontraktowego, co pozwoli Czytelnikowi na wybór optymalnego sposobu pozyskiwania środków finansowych na zakup własnego mieszkania, a poznanie regulacji dotyczących towarzystw budownictwa społecznego umożliwi świadome zawieranie umów z tymi podmiotami. Stan prawny na 15 grudnia 2014 roku.

Oslo. Przewodnik

Wydawnictwo Dumont

Atrakcje miasta w odsłonach Wędrówki przez dzielnice handlowe i modne ulice Wieczorne rozrywki i życie nocne – najlepsze adresy Poznaj atrakcje miasta w wielu odsłonach… Na barykadach – twierdza Akershus Renesansowy pałac z ponad 800-letnią historią Monumentalne rzeźby – park Vigelanda Ponadczasowa przypowieść zaklęta w kamieniu Marmurowe skały Oslofjorden – gmach opery Nowoczesny gmach i wspaniały punkt widokowy Od jazzu do hip-hopu – tętniący muzyką Grensen Kluby muzyczne i sklepy płytowe przy kultowej ulicy Zielony dach miasta – Holmenkollen Legendarna skocznia narciarska w morzu zieleni … i zanurz się w jego życiu. Indywidualne porady turystyczne – przyjemne noclegi, kawiarnie i restauracje, niezwykłe sklepy, modne wieczorne rozrywki i życie nocne. Na rozkładanym planie miasta precyzyjnie zaznaczono wszystkie obiekty opisane w przewodniku. Z dodatkową mapą.

Kulturowa historia tytoniu

Iain Gately

Wydawnictwo Aletheia

Panuje opinia, że historia tytoniu Gately’ego to najlepsza rzecz, jaką na ten temat dotychczas napisano. Żywa, pełna humoru narracja i sensacyjne fakty są jak zwykle zaletą tego pisarstwa. Autor rekonstruuje doniosłość dla historii zjawisk, zdawałoby się, trywialnych. Uprawa tytoniu była podstawą bytu pierwszych amerykańskich kolonii i odegrała niepoślednią rolę w finansowaniu amerykańskiej rewolucji (większość sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości uprawiała tę roślinę). Palono od tysięcy lat – najpierw prawdopodobnie w Ameryce Południowej. Biały człowiek jednak nie tylko palił, lecz także żuł tytoń i zażywał tabaki. Bywały okresy, że te formy spożycia dominowały. Gately przywołuje obrazy przeszłości, o których nawet byśmy nie pomyśleli – jak zaplute dywany amerykańskiego Kongresu we wczesnym XIX wieku, gdy dominowało żucie tytoniu. Papierosy są późnym, ale najpopularniejszym dziś wynalazkiem. W 1945 roku w Anglii paliło je 80% mężczyzn. Na koniec przeczytamy o cygarze Clintona w … Moniki i – cóż, w końcu nie jest to opowieść o przyjemnostkach, lecz historia szaleństwa ludzkości – o groźbie raka płuc jakże późno odkrytej, bo dopiero pół wieku temu.

Islam i Jezus. Prawda i fakty

John Ankerberg, Emir Caner

Wydawnictwo Dobry Skarbiec.pl

Co islam ma wspólnego z Jezusem? Chrześcijanie są często zaskoczeni, słysząc jak muzułmanie mówią: „My również wierzymy w Jezusa i darzymy Go wielkim szacunkiem”. Czy Jezus muzułmanów i Jezus chrześcijan jest tą samą osobą? Emir Caner, który wychował się w islamie i rozumie sposób myślenia muzułmanów, wspólnie z Johnem Ankerbergiem podejmują próbę odpowiedzi na następujące zasadnicze pytania: – Jaką rolę Jezus odgrywa w islamie? – Co Koran i tradycja mówią o Nim, a czego nie mówią? – Dlaczego muzułmanie nie zgadzają się z tym, że Jezus jest Synem Bożym? – Co znaczy dla muzułmanów, że Jezus narodził się z Dziewicy? – Jakie praktyczne rezultaty wynikają z wiary w muzułmańskiego Jezusa? Dzięki niniejszej książce będziesz w stanie zrozumieć zasadnicze różnice doktrynalne i lepiej poznać zasady wiary islamu, a także dowiesz się jak możesz dzielić się dobrą nowiną o prawdziwym Jezusie.