Nowości w Czytelni Głównej Drukuj Email

Edward Gniewek

Prawo rzeczowe

Wydawnictwo C.H. Beck

Podręcznik ,,Prawo rzeczowe" oparty jest przede wszystkim na systematyce Kodeksu cywilnego i zawiera informacje na temat:
- własności rzeczy ruchomych i nieruchomości oraz użytkowania wieczystego;
- ograniczonych praw rzeczowych, w tym m.in. użytkowania, służebności, hipoteki;
- posiadania i ksiąg wieczystych.
Wydanie dziesiąte jest nową, znacznie zmodyfikowaną wersją podręcznika. Uwzględniając stabilizację stosunków własnościowych zrezygnowano już z szerokich odniesień historycznych i analizy przemian w okresie przejściowym. Natomiast znacznie poszerzono analizę obecnego stanu prawnego.

Aktywnie po Polsce

Wydawnictwo Helion

Zapraszamy na wakacje z adrenaliną! Aktywnie po Polsce. Przewodnik dla ludzi pełnych energii to propozycja stworzona z myślą o turystach nastawionych na łączenie wycieczki krajoznawczej z wysiłkiem fizycznym. Nie trzeba mieć wspaniałej kondycji, aby spędzić urlop w ruchu. Ideą przewodnika jest stworzenie listy miejsc z możliwościami aktywnego wypoczynku dla wszystkich! Każdy znajdzie tu coś dla siebie – stoki narciarskie, szlaki kajakowe, rowerowe i piesze, kąpieliska i aquaparki, miejsca do wspinaczki i wiele, wiele innych. Podział na żywioły w obrębie 20 opisywanych regionów pozwala na lepszą orientację w treści przewodnika. Miłośnicy bardziej ekstremalnych przeżyć znajdą dodatkowe propozycje aktywnego wypoczynku w ramkach z informacjami praktycznymi na końcu każdego rozdziału. 20 regionów Główne atrakcje dla aktywnych zebrane na początku przewodnika Gdzie najlepiej na... – podział Polski pod względem możliwości uprawiania danego sportu Obszerne informacje praktyczne.

Świadczenia chorobowe i macierzyńskie

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka

Jednym z obowiązków, jakie spoczywają na pracodawcy, jest obliczanie i wypłacanie osobom zatrudnionym, podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, świadczeń w razie choroby. Małe firmy, zatrudniające do 20 pracowników wypłacają tylko wynagrodzenie za czas choroby, duże zakłady, zatrudniające ponad 20 pracowników - dodatkowo również zasiłki za czas choroby i macierzyństwa. W książce kompleksowo omawiamy powinności dużych firm przy ustalaniu prawa, obliczaniu i wypłacie świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa osobom zatrudnionym, zleceniobiorcom. Te trudne, szczegółowo przedstawione zagadnienia, obrazuje 141 narzędziowych przykładów dla płatników.

Leszek Podhorecki

Chanat krymski

Wydawnictwo Bellona

W świadomości Polaków funkcjonuje stereotyp Tatara jako okrutnego najeźdźcy, co zostało odzwierciedlone m.in. w legendzie o zabiciu przez wojska tatarskie hejnalisty z wieży Kościoła Mariackiego. Autor dociera do źródeł takiego postrzegania potomków plemion zamieszkujących imperium wielkiego Czyngis-chana, opisując dzieje relacji polsko-tatarskich od XV do XVIII wieku. Jednak ta przyjęta cezura nie przeszkodziła mu w ukazaniu sytuacji Tatarów również w czasach współczesnych. Taki sposób prezentacji umożliwia odpowiedź na pytania: Jak bardzo zmieniły się na przełomie wieków stosunki polsko-tatarskie? Czy zawsze były one negatywne? Być może „nie taki Tatar straszny”, gdyż historia udowadnia, że ci, którzy byli naszym zagrożeniem, stawali się później wybawieniem, a ci, którzy byli wrogami, zmieniali się z czasem w lojalnych przyjaciół. Okazuje się bowiem, że z naszymi niegdysiejszymi sąsiadami wcale nie różni nas tak wiele… Autor w sposób niebanalny i zajmujący dokonuje pierwszej syntezy historii Chanatu Krymskiego – państwa powstałego około 1428 roku, odnosząc jego historię do dziejów Rzeczpospolitej. Jest to opowieść o tajemnicach stepów krymskich i zakątków Bakczysaraju, a także tradycjach i codziennym życiu społeczności tatarskich.

Szlak transsyberyjski. Przewodnik

Wydawnictwo Helion

Szlak transsyberyjski łączący Moskwę z Pekinem przebiega śladem Wielkiego Szlaku Herbacianego, „niekończącymi” się torami Kolei Transsyberyjskiej wraz z jej transmongolskim odgałęzieniem. Trasa ta zyskała dużą popularność wśród podróżujących na Daleki Wschód obieżyświatów. Nic dziwnego – na jej kolejnych etapach zobaczymy zabytki Moskwy, dzikie obszary Przybajkala, egzotyczną Mongolię z bezkresem stepów i pustynią Gobi oraz atrakcje północnych Chin ze sławnym Murem Chińskim i Pekinem.