Nowości w Czytelni Głównej na Luty Drukuj Email

Wędkarstwo muchowe

Adam Sikora

Wydawnictwo Multico

Chcesz wiedzieć więcej o wędkarstwie muchowym? Przeczytaj, co radzi wicemistrz świata: Jaki sprzęt warto kupować? Jak doskonalić technikę rzutu? Jakie ryby można łowić na muchę? Gdzie ryby najlepiej biorą? Jak wybrać najlepszą taktykę? Adam Sikora jest dwukrotnym indywidualnym wicemistrzem świata w wędkarstwie muchowym i trzykrotnym wicemistrzem drużynowym. Obecnie trenuje kadrę narodową muszkarzy. Autor jest największym autorytetem wędkarstwa muchowego w Polsce, publikacje w prasie wędkarskiej, jest twórcą programów telewizyjnych popularyzujących łowienie ryb na muchę.

Porty Bałtyku. Polska i Litwa

Heinrich Jörn

Wydawnictwo Alma-Press

Bałtyk staje się z roku na rok coraz bardziej atrakcyjnym akwenem żeglarskim. Sprzyja temu zarówno liberalizacja przepisów żeglugowych, jak i dynamiczny rozwój infrastruktury żeglarskiej. Ten przewodnik żeglarski opisuje liczące 250 mil morskich polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego wraz z portami oraz Zalew Kuroński na Litwie. Z pomocą barwnych planów i zdjęć przedstawia warunki żeglarskie w Szczecinie, Kołobrzegu i Gdańsku oraz licznych małych, sielankowych portach na polskim wybrzeżu. Oddzielne rozdziały opisują porty litewskie nad Zalewem Kurońskim (od Kłajpedy do Nidy) oraz Bałtijsk, Kaliningrad i Pionierskij jako porty schronienia w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim. Informacje istotne dla osób żeglujących po Bałtyku, uzupełniono licznymi uwagami dotyczącymi atrakcji turystycznych.

Księgi wieczyste

Magdalena Deneka

Wydawnictwo LexisNexis

Publikacja Księgi wieczyste. Zasady materialnoprawne przedstawia całokształt problematyki związanej ze skutkami wpisu do księgi wieczystej. Z uwzględnieniem bogatego dorobku doktryny i judykatury w książce scharakteryzowano ustrój ksiąg wieczystych, pojęcie i rodzaje wpisów do ksiąg wieczystych, zasadę domniemań związanych z wpisem do księgi wieczystej, instytucję rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, zasadę pierwszeństwa ograniczonych praw rzeczowych ujawnionych w księdze wieczystej oraz skutki wpisu do księgi wieczystej praw osobistych i roszczeń. W opracowaniu omówiono najistotniejsze zagadnienia dotyczące instytucji rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym, a także najważniejsze kwestie procesowe z zakresu postępowania wieczystoksiegowego oraz postępowania o usunięcie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym. W drugim wydaniu publikacji uwzględniono aktualny stan prawny, najnowsze orzecznictwo oraz piśmiennictwo. Niniejsze opracowanie, skierowane przede wszystkim do praktyków prawa: sędziów, notariuszy, adwokatów, radców prawnych, może okazać się przydatne dla wszystkich osób zajmujących się prawem rzeczowym.

Aktywizacja w polityce społecznej

Marek Rymsza

Wydawnictwo IFiS PAN

Książka przedstawia kilkudziesięcioletni dorobek związany z wdrażaniem aktywnej polityki społecznej na terenie wielu państw europejskich, ze szczególnym wyeksponowaniem polskich doświadczeń w tym zakresie.

Krew

Jean-Paul Roux

Wydawnictwo Znak

Krew, ten „sok bardzo szczególny”, jak mówił Goethe, zajmuje we wszystkich religiach i kulturach niezwykle ważne miejsce. Być może jest to jedyna rzecz materialna tak naocznie i przemożnie kojarząca się z tajemnicą sacrum; jej widok budzi zawsze emocje głębokie i najżywsze. Krew rozlana jest symbolem śmierci i zniszczenia, ale też oczyszcza i zmywa hańbę. Ściąga przekleństwo na tego, kto rozlał ją niewinnie, ale również stanowi cenę odkupienia za grzechy. Te wszystkie aspekty krwi rozważa J.-P. Roux, analizując miejsce, rolę i symbolikę krwi w wierzeniach i obrzędach wszystkich właściwie ważniejszych ludów i cywilizacji – od Azteków po Chińczyków, od australijskich Dierisów i afrykańskich Dogonów oraz Bambarów po Eskimosów i amerykańskich Odżibwejów.