Nowości w Czytelni Głównej na październik Drukuj Email
wtorek, 01 października 2013 14:38

Umowy handlowe w pytaniach i odpowiedziach

Wydawnictwo LexisNexis

Umowy handlowe w pytaniach i odpowiedziach to publikacja, która w przystępny sposób przedstawia kilkanaście rodzajów umów handlowych mających zastosowanie w obrocie prawnym. Umowy te obejmują szeroki zakres aktywności gospodarczej, a ich przedmiotem może być także zaspokojenie potrzeb społecznych, kulturalnych, zdrowotnych, sportowych i turystycznych. Książka jest adresowana przede wszystkim do studentów, a także do aplikantów, kandydatów do rad nadzorczych oraz ludzi innych zawodów, dla których znajomość prawa handlowego jest nierozerwalnie związana z charakterem ich pracy. Pytania i odpowiedzi odnoszą się głównie do materii Kodeksu cywilnego. W opracowaniu uwzględniono też wybrane zagadnienia z zakresu innych aktów prawnych, takich jak ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Socjologia narodu i konfliktów etnicznych

Małgorzata Budyta-Budzyńska

Wydawnictwo Naukowe PWN

Systematyczny wykład na temat podstawowych zagadnień i kategorii stosowanych do opisu problematyki narodowościowej, ilustrowany wieloma przykładami, zarówno historycznymi, jak i współczesnymi. Łącząc socjologiczne podejście do tematyki etnicznej z perspektywą politologiczną, autorka w przejrzysty sposób porządkuje kluczowe pojęcia i teorie dotyczące takich kategorii, jak naród, tożsamość narodowa, stereotyp narodowy. Omawia również problem mniejszości narodowych i etnicznych, złożone zagadnienie nacjonalizmu i konfliktów etnicznych, analizując przyczyny „wybuchu etniczności” w Europie Środkowej i Wschodniej w momencie, gdy przyszłość państwa narodowego staje pod znakiem zapytania. Podręcznik adresowany jest do studentów socjologii, politologii, antropologii oraz stosunków międzynarodowych.

Portugalia

Wydawnictwo Berlitz

Przewodnik ilustrowany PORTUGALIA to inspirująca lektura przed wyjazdem, bezcenna pomoc podczas podróży i oryginalna pamiątka z wakacji. Znajdziemy tu przegląd wszystkich atrakcji turystycznych - od położonej na wzgórzach, zabytkowej, pełnej uroku Lizbony, poprzez Porto z jego wyśmienitym winem, aż po piękne plaże Alentejo. Wspaniałe fotografie pozwalają poczuć atmosferę portugalskich miast, wiejskich rezydencji i malowniczych kurortów jeszcze przed wyjazdem. Interesujące eseje przedstawiają historię regionu, bogactwo jego kultury i obyczajów. Przygotowane przez historyków, kulturoznawców i dziennikarzy ciekawostki składają się na żywą opowieść o współczesnej Portugalii i jej mieszkańcach. Podróżowanie po kraju ułatwią przejrzyste mapy i plany.

Filmoterapia w edukacji i terapii dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych

Ewa Warmuz-Warmuzińska

Wydawnictwo Difin

Ta książka to obowiązkowa lektura wszystkich specjalistów, szukających nowych metod pracy z ludźmi, wzbogacających warsztat swojej pracy, ale to również osobisty terapeuta miłośników filmu, dzięki któremu terapię możemy poprowadzić sobie sami w zaciszu domowego ogniska. Książka, pierwsza i jedyna dotychczas na polskim rynku propozycja wydawnicza całkowicie poświęcona filmoterapii, opisuje tę formę pomocy niezwykle szczegółowo, w pierwszej części skupiając się na zagadnieniach teoretycznych, a w części drugiej proponując bogatą listę filmów wraz ze scenariuszami zajęć, które można wykorzystać w pracy z dziećmi, młodzieżą lub dorosłymi. Czytelnik znajdzie w niej również tabelę filmów, zawierającą propozycje kilkuset filmów podzielonych na kategorie terapeutyczne.

Demokracja elektroniczna. Kontrowersje i dylematy

Wydawnictwo UMCS

Demokracja elektroniczna jest jednym z przejawów istnienia nowego, różnie nazywanego społeczeństwa: cyberspołeczeństwa, społeczeństwa sieciowego, społeczeństwa elektronicznego itd. Niezależnie od nazwy konieczne jest skonstatowanie, iż od prawie ćwierćwiecza zaczyna pojawiać się nowe społeczeństwo o zupełnie innych mechanizmach funkcjonowania niż dotychczasowe. Żyjemy w czasach coraz bardziej wszechogarniającej i coraz gwałtowniejszej rewolucji społecznej, której konsekwencji nie jesteśmy w stanie nawet przewidzieć. Tym samym refleksja nad stanem obecnym poszczególnych aspektów kreacji nowego świata społecznego jest jednym z najważniejszych zadań socjologów, ekonomistów, filozofów i politologów. W czasach gdy wszystko się zmienia, dezaktualizują się stare kategorie i teorie politologiczne. Zadaniem naukowców staje się zatem nie tylko zrozumienie sensu zmian, klasyczne dochodzenie do prawdy, ale również ciągle na nowo wypracowywanie instrumentów poznawania prawdy. Z powyższych powodów z uznaniem należy podejść do inicjatywy uznanej w świecie politologicznym badaczki populizmu i demokracji bezpośredniej prof. Marii Marczewskiej-Rytko z UMCS w Lublinie. Zgromadziła ona liczne grono badaczy interesujących się różnymi aspektami demokracji bezpośredniej zarówno w wymiarze teoretycznym, programowym, jak i instytucjonalnym. Nie zabrakło też opisów casusów zarówno w wymiarze światowym, jak i polskim.