Nowości w Czytelni Głównej na Czerwiec Drukuj Email

Szwajcaria

Teresa Fishe

Wydawnictwo National Geographic

Ruszaj w świat z National Geographic! Każdego dnia eksperci National Geographic przemierzają świat, zgłębiając kulturę i dzieje odwiedzanych krajów oraz przypatrując się ich mieszkańcom. Zdobytą wiedzę przekazują na łamach przewodników National Geographic, obejmujących: MARSZRUTY, oparte na bogactwie szwajcarskich doświadczeń, które pomogą zaplanować pobyt adekwatnie do posiadanego czasu i zainteresowań. NIEZWYKŁE DOŚWIADCZENIA, od uprawiania niezwykłych sportów zimowych, tropienia zwierząt po podróże koleją przez wysokie alpejskie przełęcze. RADY BYWALCÓW, od fotografików, podróżników i dziennikarzy National Geographic po rodzimych znawców rozmaitych zagadnień, dotyczące ulubionych miejsc, zasad postępowania i wielu innych kwestii. TRASY WYCIECZEK PIESZYCH, SAMOCHODOWYCH I KOLEJĄ, opatrzone klarownymi mapami i planami, m.in. przechadzek po genewskim Vieille Ville czy zuryskim Altstadt, objazdu jeziora Neuchâtel i wypadu koleją pod Jungfrau. PROPOZYCJE MNIEJ RUTYNOWYCH SZLAKÓW, w tym po dochowujących tradycji półkantonach Appenzell, w alpejskie doliny kantonu Ticino i nad jeziora środkowej Szwajcarii. LISTĘ TEGO, CZEGO POMINĄĆ NIE WOLNO, w każdym omówionym w przewodniku regionie, a także przy trasie każdej wycieczki. WSPANIAŁE ZDJĘCIA, GRAFIKI, PLANY I MAPY, które ułatwiają podjęcie decyzji, poruszanie się i gruntowne poznanie każdego miejsca.

Między filmem a teatrem

Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego

Związki pomiędzy filmem a teatrem są wielorakie zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej. Można je odnaleźć w myśli teoretycznej obu dziedzin oraz w praktyce realizatorskiej. Niniejszy tom stanowi bogaty przegląd zagadnień dotyczących tych wzajemnych powiązań.

Migracje zarobkowe kobiet oraz ich wpływ na funkcjonowanie rodzin

Izabela Szczygielska

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego

Książka Migracje zarobkowe kobiet i ich wpływ na funkcjonowanie rodzin to interdyscyplinarne studium przyczyn i skutków migracji zarobkowych kobiet. Poza uwarunkowaniami ekonomicznymi i otoczeniem prawnym migrantek, studium dotyka zagadnień przemiany rodziny pod wpływem nieobecności matki i jej pracy za granicą. Zatrudnienie na peryferiach rynku pracy stanowi źródło zagrożeń dla migrujących kobiet, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo ekonomiczne wielu rodzin w Polsce. Praca ukazuje różne odcienie doświadczenia migracji i jego skutków dla rodzin pozostałych w kraju. Publikacja została nagrodzona w konkursie na najlepszą rozprawę w dziedzinie problemów pracy i polityki społecznej pod patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej organizowanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Unia bankowa

Wydawnictwo Difin

Prezentowana monografia omawia wyzwania związane z unią bankową, wskazuje zalety i wady proponowanych rozwiązań, szanse i zagrożenia wynikające z niej dla polskiego sektora bankowego, a ponadto wzbogacona została próbą prezentacji modelowych, optymalnych rozwiązań w zakresie sieci bezpieczeństwa. Teksty zaprezentowane przez współautorów (naukowców i równocześnie praktyków bankowych) można z pewnością uznać za nowatorskie i unikatowe. Dziękując Współautorom i Recenzentowi oraz Wydawnictwu życzę szerokiemu gronu Czytelników interesującej lektury. prof. Jerzy Nowakowski: Monografia pt. Unia bankowa jest pierwszą o takiej tematyce na rynku polskim, a myślę, że w takim ujęciu również na rynku europejskim. Temat monografii jest bardzo aktualny i stąd monografia jest skierowana do uczestników systemu bankowego, naukowców zajmujących się finansami i bankowością oraz studentów kierunków finansowych. Autorzy monografii omówili wszystkie, najważniejsze zagadnienia dotyczące unii bankowej. Czytelnik nie będzie miał problemów ze zrozumieniem skomplikowanego mechanizmu, jakim ma być unia bankowa. Znajdzie odpowiedzi m.in. na następujące pytania: – Czy unia bankowa to kolejny nadzorca nad sektorem bankowym? – Czy dotychczasowi nadzorcy nie wywiązali się ze swoich obowiązków? – Kto poniesie koszty powołania i funkcjonowania unii bankowej? – Czy powstanie unii bankowej ograniczy ryzyko bankructwa instytucji kredytowych?

Pomoc społeczna

Iwona Sierpowska

Wydawnictwo Wolters Kluwer

W publikacji w przystępnej formie pytań i odpowiedzi przedstawiono najważniejsze zagadnienia z zakresu pomocy społecznej. Stanowią one odzwierciedlenie problemów, które pojawiły się w działalności jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, samorządowych kolegiów odwoławczych i sądów administracyjnych. Autorka omawia konkretne stany faktyczne, interpretuje przepisy prawa i wskazuje sposoby rozwiązania problemowych sytuacji. Przedstawia także przykłady stosowania innych aktów prawnych z ustawą o pomocy społecznej oraz analizuje najnowsze orzecznictwo sądowe z zakresu pomocy społecznej. W książce zaprezentowano tematykę dotyczącą m.in.: dochodu w pomocy społecznej, stosowania zasad ogólnych pomocy społecznej, przyznawania określonych świadczeń, ustalania właściwości organu, przeprowadzania postępowania dowodowego i weryfikacji decyzji administracyjnych oraz zatrudniania pracowników socjalnych i kierowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.