Nowości w Czytelni Głównej Styczeń Drukuj Email
czwartek, 17 stycznia 2013 14:16

Kierunki reformy prawa planowania i zagospodarowania przestrzennego

Wydawnictwo Wolters Kluwer

Przedkładana książka jest efektem programu badawczo-edukacyjnego prowadzonego w latach 2011-2012 wspólnie przez Instytut Badań i Ekspertyz Samorządowych (IBiES) Uczelni Łazarskiego oraz Federacje Inicjatyw Oświatowych ze środków własnych. Zawarte w niej artykuły prezentują problematykę planowania i zagospodarowania przestrzennego z różnej perspektywy, m.in. ekonomicznej, urbanistycznej, socjologicznej, prawnej. Autorami artykułów są wybitni teoretycy prawa publicznego i osoby reprezentujące inne zawody niż prawnicze, które w praktyce zawodowej doświadczają skutków obowiązujących regulacji prawnych, zwłaszcza architekci i urbaniści. Ideą przewodnią prezentowanego zbioru jest zwrócenie uwagi na główne problemy prawa planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz wskazanie nie gotowych rozwiązań - te bowiem wymagają wypracowania w toku publicznej debaty - ale kierunków zmian, które muszą być podjęte w celu racjonalizacji procesów zagospodarowania przestrzennego.

Czarnogóra

Katarzyna Firlej, Sławomir Adamczak

Wydawnictwo Pascal

Z nowym przewodnikiem "Czarnogóra" z serii ilustrowanej odkryjesz jeden z najpiękniejszych krajów w Europie. Spędzisz wakacyjny czas w łagodnych zatokach ze wspaniałymi piaszczystymi plażami i w kawiarniach przy wąskich i stromych uliczkach średniowiecznych miasteczek takich, jak Kotor, Budwa, Sveti Stefan, Ulcinj. Zachwycisz się ruinami weneckich i tureckich zamków na szczytach wzgórz, monastyrami w cieniu piniowych zagajników i widokiem z górskich dróg.
Przewodnik "Czarnogóra" z serii ilustrowanej przynosi nastrój wakacji dzięki okładce, kolorowym stronom oraz barwnym zdjęciom i mapkom. Jest lekki i poręczny - bez trudu można zapakować go do torby lub walizki. To przewodnik elegancki i przyjemny w użytkowaniu. Zawiera tylko tyle informacji, ile to niezbędne, by cudownie odpocząć i zobaczyć najciekawsze miejsca.

Energetyka a społeczeństwo. Aspekty socjologiczne

Zbigniew Łucki, Władysław Misiak

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka Energetyka a społeczeństwo. Aspekty socjologiczne jest wynikiem pogłębionych studiów nad dostępną literaturą polską i obcojęzyczną. Autorzy, Zbigniew Łucki, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Władysław Misiak, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, to cieszący się uznaniem naukowcy o bogatym dorobku. Prezentowana pozycja jest wynikiem ich współpracy i stanowi kompendium wiedzy na temat związków społeczeństwa z sektorem energetycznym.
Wpływ społeczeństwa na energetykę został uwzględniony na trzech poziomach: makrospołecznym, lokalnym oraz indywidualnym. Pozycja ta o charakterze interdyscyplinarnym tworzy „szerokie i trwałe mosty” pomiędzy socjologią, techniką energetyczną a ekologią. Lektura poszerza horyzonty, porządkuje opinie i ułatwia zrozumienie stanowisk prezentowanych przez społeczeństwa, polityków oraz ludzi techniki.

Energetyka i ochrona środowiska w procesie inwestycyjnym

Wydawnictwo Wolters Kluwer

Monografia Energetyka i ochrona środowiska w procesie inwestycyjnym stanowi przykład kompleksowej analizy węzłowych problemów pojawiających się w toku realizacji przedsięwzięć budowlanych. Wspomnianą analizę należy jednocześnie uznać za ważny przyczynek do zobrazowania postępujących przekształceń obejmujących zarówno same regulacje prawne, jak i praktykę administracyjną czy wręcz szeroko pojętą kulturę prawa. Przekształcenia te dotyczą w szczególności obserwowalnego wzrostu - na niespotykaną dotąd skalę - znaczenia organów wyspecjalizowanych, przed którymi toczą się postępowania subsydiarne względem postępowań o ustalenie warunków zabudowy lub wydanie pozwolenia na budowę. Dodatkowo, realizacja bieżących polityk unijnych wymusza internalizację szeregu nowych pojęć i rozwiązań z dziedziny energetyki i ochrony środowiska. Stąd autorzy niniejszej publikacji zdecydowali się właśnie te dwie dziedziny potraktować priorytetowo.

Innowacyjna bankowość internetowa

Elżbieta Guzek, Emil Ślązak

Wydawnictwo Wolters Kluwer

Książka jest pierwszą publikacją na rynku wydawniczym w Polsce, która zawiera tak kompleksową i wszechstronną analizę nowego wymiaru funkcjonowania bankowości internetowej w ramach tzw. modelu Web 2.0.
Autorzy książki przedstawiają najistotniejsze uwarunkowania i mechanizmy wdrożeń różnorodnych innowacji internetowych Web 2.0. Wskazują na ich duże znaczenie dla rozwoju konkurencyjności banków w warstwie społecznej, aplikacyjnej i technologicznej.
Na podstawie obszernych źródeł bibliograficznych oraz licznych przykładów ze światowej i krajowej praktyki bankowej ukazują wpływ sukcesu rynkowego takich serwisów, jak Wikipedia, Google, Twitter, Facebook czy YouTube na proces transformacji modelu funkcjonowania współczesnej bankowości internetowej w wymiarze Banku Web 2.0.