Nowości w Czytelnia Głównej na sierpień 2012 Drukuj Email
środa, 25 lipca 2012 10:46

Internet. Prawno-informatyczne problemy sieci, portali i e-usług

Wydawnictwo C.H. Beck

Refleksja nad aktualnymi problemami Internetu jest potrzebna inżynierom tworzącym infrastrukturę sieciową i e-usługi, prawnikom próbującym dostosować klasyczne rozwiązania cywilno-, karno- i administracyjno-prawne do nowej rzeczywistości, a także obywatelom -internautom, którzy uczestniczą w jej kształtowaniu. Skłania to wybitnych specjalistów z różnych dziedzin i różnych ośrodków naukowych, skupionych wokół Naukowego Centrum Prawno-Informatycznego w Warszawie, do współpracy nad zmniejszaniem niepewności związanej z e-inkluzja. Jej kolejnym efektem są zawarte w tej książce rozważania nad informacja w zasobach sieciowych oraz usługami budowanymi przez podmioty prywatne i publiczne wokół jej przetwarzania, a także nad swoboda i bezpieczeństwem osób z usług tych korzystających.

Komiks: świat przerysowany

Jerzy Szyłak

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria

Pierwsza w Polsce monografia komiksu. Praca przeznaczona jest dla szerokiego kręgu czytelników. Autor przedstawia komiks jednocześnie jako element kultury masowej i jako kontynuację malarstwa narracyjnego. Analizuje przy tym zmiany roli komiksu od rysunku prasowego, poprzez humoreskę, do dzieła pretendującego do miana sztuki. Istotą komiksu jest – zdaniem autora – tytułowe przerysowanie, eliminacja detali na rzecz klarowności przekazu, deformacja i stylizacja przedstawianego świata. Książka jest bogato ilustrowana, prezentuje wielość odmian stylistyki komiksu od czasów jego powstania pod koniec XIX wieku do chwili obecnej.

Magdalena Wojciechowska

Agencja towarzyska. (Nie)zwykłe miejsce pracy

Wydawnictwo NOMOS

Książka może mieć duże znaczenie naukowe jako materiał źródłowy nie tylko dla socjologa, lecz również dla pracowników socjalnych i terapeutów pracujących z prostytutkami wychodzącymi z profesji. Dzięki klarownej eksplikacji terminów opisujących badane zjawisko książka jest przystępną i zajmującą lekturą także dla nie-socjologów, laików w problematyce prostytucji oraz dla samych uczestników analizowanego świata.

Amsterdam

Wydawnictwo National Geographic

Amsterdam jest niezwykle kosmopolitycznycm i inspirującycm miastem, a jego mieszkańcy są towarzyscy i z łatwością posługują się angielskim, niemieckim i francuskim. To miasto przedsięwzięć artystycznych i intelektualnych. Swój niepowtarzalny urok zawdzięcza jednorodności architektonicznej i subtelnym detalom. Każdego roku przyjeżdzają tu miliony turystów. Jednak wielkomiejskiego zgiełku można się spodziewać zazwyczaj tylko na głównym trakcie handlowym – to chaotyczna mieszanina tramwajów, rowerów, ulicznych grajków i kataryniarzy, gdzie wspaniałe kościoły i pałace sąsiadują z muzeum seksu. Wystarczy zboczyć zaledwie na krok, by zatracić się w labiryncie kanałów Grachtengordelu, pośród wysadzanych drzewami, zacisznych ulic lub otoczonych krużgankami dziedzińców. W Oude Zijde znajdują się dzielnice: czerwonych latarni, chińska i szlifierzy diamentów oraz stare stocznie. Wieczór można spędzić w zatłoczonej bruin cafe, na koncercie muzyki klasycznej, w jednym z klubów nocnych wokół Rembrandtsplein i wzdłuż Amstelstraat lub na plotkach przy kawie w nadbrzeżnej kafejce. Jeśli lubisz wielkomiejski gwar, spędź wakacje w Amsterdamie. Posłuchaj pogodnych dźwięków holenderskich katarynek i zrób zakupy na bazarze przy Albert Cuypstraat. Rozsmakuj się w tradycyjnych pachnących wanilią naleśnikach lub waflach oraz pikantnych daniach rodem z indonezyjskich wysp. Odwiedź buddyjską świątynię He Wa przy Zeedijk, Rijksmuseum i niezwykły gmach NEMO. Podziwiaj dźwięki carillonów, zachwycające tulipany oraz obrazy Rembrandta, Vermeera i van Gogha.

Semantyka. Jednostki elementarne i uniwersalne

Anna Wierzbicka

Wydawnictwo UMCS

Jedną z myśli przewodnich tej książki jest założenie, że słowa mają znaczenia i że znaczenia te można wyrazić za pomocą (innych) słów. Jeśli nie robiono tak w przeszłości (jeżeli na przykład nie robili tego orędownicy "cech" i "znaczników" semantycznych), to nie dlatego, że jest to niemożliwe (bo słowa nie mają stałych znaczeń), lecz dlatego, że objaśniające znaczenia, stosowano niewłaściwą metodologię. Oczywiście znaczenia ulegają zmianom, znaczenie słowa może być także różne w zależności od dialektu, socjolektu lub "pokoleniolektu", stopniowa jest jednak nie zmiana semantyczna jako taka, lecz jej rozpowszechnianie się (jedno znaczenie może znikać, drugie się rozszerzać, ale oba te znaczenia są określone, a różnica między nimi wyraźna). W każdej społeczności językowej znaczenia są wspólne dla jej członków. Takie same dla wszystkich członków pewnej społeczności znaczenia stanowią podstawę komunikacji i podporę kultury; w dużej mierze to dzięki nim kultura może być przekazywana z pokolenia na pokolenie.