Nowości w Czytelni Głównej Drukuj Email
wtorek, 12 maja 2015 10:26

Życie codzienne pod rządami Stalina. Rosja radziecka w latach trzydziestych XX wieku.

Sheila Fitzpatrick

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Mamy przed sobą pionierskie studium codziennego życia pod rządami Stalina, napisane przez wybitny autorytet w dziedzinie współczesnej historii Rosji. Skupiając się na mieszkańcach miast, Fitzpatrick pokazuje dramatyczne zmiany warunków życia i codziennych zachowań, jakie nastąpiły w okresie „rewolucji stalinowskiej” na początku lat trzydziestych. Po likwidacji wolnego rynku braki żywności, odzieży i innych towarów konsumpcyjnych przybrały charakter endemiczny. Wskutek napływu chłopów uciekających z kolektywizowanych wsi największe miasta stanęły w obliczu ostrego kryzysu mieszkaniowego – całe rodziny żyły latami stłoczone w komunałkach. Był to czas niedoborów, przeludnienia, niekończących się kolejek i rozbitych rodzin, w którym pusto brzmiały składane przez władze obietnice przyszłej socjalistycznej obfitości. Czytelnik dowiaduje się o działaniu biurokracji państwowej, która zmieniała codzienne życie w koszmar i o sposobach, w jakie zwykli obywatele próbowali ją obchodzić. Książka mówi też o służbie bezpieczeństwa, zajmującej się ciągłą inwigilacją obywateli i o falach terroru, od czasu do czasu wstrząsających społeczeństwem, jak wielka czystka 1937 roku. Odwołując się do licznych źródeł archiwalnych, dostępnych historykom dopiero od niedawna, autorka przedstawia prawdziwą, pasjonująca opowieść o zwykłych ludziach, którzy starali się żyć normalnie w ekstremalnie trudnych warunkach.

Abolicja w ZUS. Praktyczne aspekty umorzenia zaległośc.

Grzegorz Gębka, Michał Bochowicz

Wydawnictwo Difin

Osoby mające zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z dniem 15 stycznia 2013 r., uzyskały niepowtarzalną możliwość umorzenia swoich długów, na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551 t.j.). Wydawać by się mogło, że akt prawny składający się tylko z 6 artykułów nie może rodzić wątpliwości interpretacyjnych. W praktyce jednak pojawia się cały wachlarz problemów związanych z jego stosowaniem.

Niniejsze opracowanie omawia poszczególne przepisy wyżej wskazanej ustawy. Dodatkowo zostało ono wzbogacone o praktyczne wskazówki, które w wielu wypadkach ułatwią i przyśpieszą uzyskanie decyzji w sprawie umorzenia zaległości. Jest to jednocześnie pierwsze dostępne i zarazem tak szerokie opracowanie zagadnienia związanego z możliwością umorzenia zaległości w ramach abolicji.

Zrozumieć Marihuanę. Nowe spojrzenie na badania naukowe.

Mitch Earleywine

Wydawnictwo Cień Kształtu

Marihuana - ta bez wątpienia najbardziej popularna wśród nielegalnych substancji jest źródłem wielu kontrowersji. W ciągu ostatniego roku jej użycie zadeklarowało około 17% młodych Polaków, a każdego roku na świecie używają jej setki milionów ludzi. Czy jest podstępną substancją stanowiącą furtkę do używania ciężkich narkotyków, czy też antidotum łagodzącym bóle u chorych ludzi? Czy jej porównywanie do używanego rekreacyjnie alkoholu jest uzasadnione, a dopiero nadużywanie może stać się szkodliwe?
Doktor Mitch Earleywine w swojej kultowej książce "Zrozumieć Marihuanę" z precyzją chirurgicznego skalpela oddziela popularne mity od rzetelnej wiedzy naukowej przytaczając wyniki setek badań z różnych zakątków świata. Jakie są efekty długotrwałego używania marihuany? Czy palacze marihuany częściej sięgają po kokainę i heroinę niż Ci, którzy nie palą? Czy i jaki wpływ marihuana wywiera na pamięć i inteligencję? Czy dzieci, których matki paliły marihuanę w czasie ciąży różnią się czymś od dzieci, których matki nie zażywały narkotyków? Na te i inne pytania z łatwością można znaleźć odpowiedzi na kartach książki.

Książka ta stanowi bogate i rzetelne kompendium wiedzy na temat marihuany zarówno od strony biologicznej, psychologicznej, jak i medycznej. Pozycja ta, mimo licznych odwołań do literatury naukowej i bogatej bibliografii, jest napisana w ciekawy, nie pozbawiony poczucia humoru sposób.

Wyprawy motocyklowe. Techniki jazdy.

Robert Wics, Greb Baker

Wydawnictwo Buk Rower

Czy jesteś podróżnikiem debiutantem, który chce rozwinąć swoje umiejętności, czy bardziej doświadczonym motocyklistą, który chce nauczyć się więcej specjalistycznych technik jazdy - książka ta pomoże ci wydobyć z siebie i maszyny wszystko, czego potrzebujesz przy jeździe poza asfaltem. Dysponując tą wiedzą możesz dołączyć do grupy motocyklistów, którzy kochają dalekie wyprawy.

Ubezpieczenia prywatne. Kompendium.

Bogusław Hadyniak

Wydawnictwo Poltext

Książka zawiera wiedzę o ubezpieczeniach prywatnych przedstawioną w 26 tematycznych „pigułkach”. Pierwsza część obejmuje zagadnienia związane z ryzykiem (istota ryzyka, ryzyko ubezpieczeniowe, interes ubezpieczeniowy, umowa ubezpieczenia, ryzyko ubezpieczenia). Druga jest poświęcona technice ubezpieczeniowej (klasyfikacja ubezpieczeń, produkt ubezpieczeniowy, składka, budowa portfela ubezpieczeń, koasekuracja i reasekuracja, rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe, inwestowanie, roszczenia, świadczenia, odszkodowania, ochrona ubezpieczeniowa). Trzecia część dotyczy przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego (jego istota i problemy, zarządzanie procesowe, zarządzanie siłami sprzedaży, zasobami ludzkimi, finansami, informacją i ryzykiem). W czwartej omówiono elementy otoczenia ubezpieczycieli (rynki ubezpieczeniowe, regulacje, nadzór ubezpieczeniowy). Piąta i ostatnia część zawiera krótką historię ubezpieczeń, co pozwala prześledzić ich rozwój i zrozumieć, skąd się biorą obecne rozwiązania i produkty ubezpieczeniowe.