Nowości w Filii nr2 Drukuj Email
piątek, 10 kwietnia 2015 11:27

Ziarno prawdy

Zygmunt Miłoszewski

Nowy, długo oczekiwany kryminał z Teodorem Szackim! Jest wiosna 2009 roku, prokurator nie pracuje już w Warszawie, pożegnał się z przeszłością i karierą, by przenieść się do Sandomierza. Tu zaczyna „nowe wspaniałe życie", ale dość szybko spotyka go rozczarowanie. W obcej i nieprzyjaznej rzeczywistości rozgoryczony Szacki prowadzi śledztwo w sprawie dziwacznego morderstwa, którego ofiara to sandomierska działaczka społeczna, kobieta szanowana i ceniona, o nieskazitelnej reputacji. Dochodzenie napotyka piętrzące się przeszkody i ścianę milczenia, a jednocześnie towarzyszy mu gorączka medialna. Ważnym kontekstem staje się bolesny splot relacji polsko-żydowskich oraz historia, która wydarzyła się przeszło sześćdziesiąt lat wcześniej...

Upadłe serca

Virginia c. Andrews

Budując na nowo swoje życie z dala od despotycznego ojca Heaven Leigh Casteel powraca na Wzgórza Strachu, aby rozpocząć naukę w szkole w Winnerow. Udaje się jej również odnaleźć szczęście u boku dawnej miłości, Logana Stonewalla. Czy jednak pozory szczęścia są w stanie odsunąć od dziewczyny przeszłość? Dziewczyna musi po raz kolejny podjąć walkę o własną niezależność, miłość i godne życie. Virginia C. Andrews to autorka słynnej książki "Kwiaty na poddaszu". "Upadłe serca" to trzeci tom sagi o rodzinie Casteel, zamieszkującej Wzgórza Strachu w Zachodniej Wirginii. Pięknie napisana, zdobywa serca czytelników na całym świecie.

Sodoma

Marcin Wolski

Autor książki, Marcin Wolski, po raz kolejny udowadnia swój wielki talent pisarski. W książce “Sodoma” powołuje do życia biblijną przypowieść o starożytnym mieście Sodomie, której losy zależą od legendarnego Lota… “Sodoma” to opowieść o ponurej przyszłości. Głównym bohaterem jest Toll Willer, który ma 72 godziny na ocalenie wielkiej metropolii poprzez znalezienie “Dziesięciu sprawiedliwych”. W zadaniu tym wspomagają go jego nadnaturalne, parapsychiczne umiejętności. Wszelkie jego działania utrudnia piękna, osiemnastoletnia Claire.

Książkę czyta się jednym tchem - posiada ona wszystkie cechy dobrej literatury fantastycznej: wartką akcję, wyrazistych bohaterów oraz zaskakujące zakończenie.

Żołnierze wyklęci. I znów za kraty

Marek A. Koprowski

Drugi tom zbioru autentycznych relacji żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy wyszli cało z sowieckich więzień i katowni.

W książce „Żołnierze Wyklęci. I znów za kraty” brak szczegółowych map działań poszczególnych jednostek podziemia antykomunistycznego; dzięki relacjom świadków tamtych czasów poznajemy jednak sylwetki szeregowych żołnierzy i przywódców, ich charaktery, słabości i wybory, często także codzienne życie w konspiracji. Opowieści te sprawiają, że „Zapora” czy „Jastrząb”, nie przestając być bohaterami, stają się dla nas bardziej ludzcy.

Drugą stroną książki jest szczegółowy opis represji, jakim poddawani byli zarówno autorzy poszczególnych relacji, jak i ich rodziny oraz koledzy, męczeni w ubeckich katowniach, trzymani w więzieniach i zakładach karnych, skazywani na śmierć lub nieustannie nadzorowani nawet po wyjściu na wolność.

Czarny anioł

Opowieść o Ewie Demarczyk

Angelika Kuźniak

Ewelina Karpacz-Oboładze

Fenomenalna. Perfekcyjna w każdym calu. Nieprzewidywalna. Dzięki komu rozbłysnął jej talent? Dlaczego zamilkła? Ewa Demarczyk z dnia na dzień stała się gwiazdą wielkiego formatu. W 1964 roku podbiła Paryż. Wróżono jej ogromną karierę. Miała najlepszych „tekściarzy” — Baczyńskiego, Tuwima, Dymnego. Dbała o każdy szczegół. Była wielkim odkryciem, wielkim spełnieniem i nagle zniknęła. Autorki odkrywają źródła jej wielkości , opowiadają też o tym, ile kosztowały artystkę pełne pasji koncerty i całkowite oddanie sztuce. Czarnego Anioła polskiej sceny wspominają w książce m.in. Zygmunt Konieczny, Andrzej Zarycki i przyjaciele z Piwnicy pod Baranami. Ewa Demarczyk od wielu lat nie udziela wywiadów. Teraz dostajemy jej niezwykły portret.