Nowości w Czytelni Głównej na Marzec Drukuj Email
środa, 12 marca 2014 09:24

Internet w psychologii Psychologia w internecie

Wydawnictwo Adam Marszałek

W oddawanym do rąk Czytelnika kolejnym tomie z serii „Komunikacja Społeczna w Edukacji" pod tytułem Internet w psychologii – psychologia w Internecie prezentowany jest m.in. materiał z II i III Ogólnopolskiego Seminarium Naukowego organizowanego po raz trzeci w Instytucie Psychologii UKW w Bydgoszczy wspólnie z Polskim Towarzystwem Terapeutycznym –Sekcja Poradnictwa i Prezentacji Medialnych. W aktualnym tomie znajdują się również materiały badawcze z warsztatów i seminariów prof. Bassama Aouila. Tom składa się z IV części, w których autorzy piszą o ważnych aspektach społeczno-psychologicznych Internetu w życiu człowieka na tle prozdrowotnego i psychospołecznego funkcjonowania. Materiał ten adresowany jest przede wszystkim do osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z Internetem i jego psychologią oraz z psychologią w Internecie, a także rolą mediów w promocji zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego człowieka w aktualnej rzeczywistości.

Monako i Nicea

Wydawnictwo Mediaprofit

„Miasta Marzeń” to 21-tomowa seria przewodników, poświęconych miastom znanym z historii i literatury. Opowiada ich dzieje, prezentuje zgromadzone w nich zabytki i dzieła sztuki, kreśli sylwetki wielkich i sławnych mieszkańców. I - przede wszystkim - wskazuje trasy, które ułatwiają dogłębne ich poznanie. Z tymi przewodnikami marzenia się spełniają. Wszystkie tomy serii „Miasta Marzeń” mają powtarzalny układ, dzięki czemu posługiwanie się nimi jest proste i intuicyjne. W szczególny sposób zostały zaakcentowane w nich informacje bliskie polskiemu odbiorcy. Część I, Historia - ukazuje dzieje miasta od najdawniejszych czasów aż po dzień dzisiejszy. Część II, Wademekum - prezentuje osobliwości miasta, lokalne specjały, tradycje i jego niezwykłych mieszkańców. Część III, Zwiedzanie - proponuje trasy, którymi najlepiej udać się na podbój miasta. Autorzy zatroszczyli się o to, by turystom nie umknął żaden szczegół wart poznania, a miejskie szlaki turystyczne wytyczyli tak, by podczas aktywnego zwiedzania mogli pozwolić sobie na chwilę wytchnienia od zgiełku miasta. Rady dla podróżnych - w tej części znalazły się praktyczne rady, jak poruszać się po mieście, jakiej skosztować kuchni i gdzie najwygodniej się zatrzymać. Cennym uzupełnieniem są liczne wskazówki, które nawet w obcym kulturowo miejscu pozwolą poczuć się bezpiecznie.

Wielkie Księstwo Litewskie

Alfredas Bumblauskas

Wydawnictwo Bellona

Publikacja znanego litewskiego historyka omawiająca w popularnej formie dzieje wielkiego Księstwa Litewskiego. Publikacja bogato opatrzona barwnymi ilustracjami, szkicami i schematami. Autor do polskiego wydania dopisał specjalnie osobne rozdziały.

Ubezpieczenia lotnicze

Anna Konert

Wydawnictwo Wolters Kluwer

Książka zawiera kompleksowe omówienie problematyki ubezpieczeń lotniczych, w tym ubezpieczenia aerocasco, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenia ryzyka wojny i terroru, ubezpieczeń indywidualnych. Szczególnie istotna jest część dotycząca wyłączenia odpowiedzialności firm ubezpieczeniowych, ze wskazaniem konkretnych przykładów i analizą orzecznictwa. Autorka przedstawia, co powinno znaleźć się w umowach ubezpieczenia lotniczego, na co szczególnie należy zwrócić uwagę, konstruując taką umowę, oraz w jakich sytuacjach ubezpieczyciel będzie mógł uwolnić się od obowiązku wypłaty odszkodowania. Publikacja zawiera ponadto wybór orzeczeń sądów polskich oraz zagranicznych na zaprezentowany temat. Opracowanie jest przeznaczone dla właścicieli firm ubezpieczeniowych, brokerów i agentów ubezpieczeniowych, właścicieli i pracowników linii lotniczych, prezesów portów lotniczych i aeroklubów; zainteresuje również pracowników Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Departamentu Lotniczego Ministerstwa ds. Transportu.

Szlachta polska i jej dziedzictwo

Wydawnictwo Aspra

Zbiór artykułów/Księga jubileuszowa na 65 lecie prof. dr. hab. Jana Dzięgielewskiego. Publikacja powstała we współpracy z Instytutem Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy znalazły się między innymi następujące artykuły:
-Nad Biebrzą w średniowieczu
-U początków nowożytnej kryptografii - "Pisma tajemne" w średniowieczu
-Ordynacje rodowe w Rzeczypospolitej. Powstanie i funkcjonowanie w okresie staropolskim
-Prerogatywa królewska wobec sejmików w polskim prawie ustrojowym drugiej połowy XVI w.
-Religijne postawy szlachty mazowieckiej w XVI-XVII wieku
-Wojewoda mazowiecki Jan Podolski i jego testament
-Szwedzkie losy braniewskiej biblioteki
-Czy słusznie Stefan Batory zasłużył na sławę, a Zygmunt III na niesławę
-Podróż na łowy Władysława IV w świetle regestru dworu z 9 sierpnia 1647 r.
-Poprawa funkcjonowania sejmu w opinii szlachty w czasach Jana III Sobieskiego
-Postawa społeczeństwa polskiego na północnym Mazowszu w latach 1939-1945. Ratowanie jeńców wojennych i Żydów
-Armia Czerwona w świetle propagandy aparatu wychowawczo-politycznego Wojska Polskiego (1945-1956)