Nowości w Czytelni Głównej na Sierpień Drukuj Email

Prawo amerykańskie

Roman Tokarczyk

Wydawnictwo Wolters Kluwer

Niniejsze repetytorium w zwięzły i przystępny sposób przedstawia najważniejsze wiadomości z zakresu prawa administracyjnego. Omówione w nim zagadnienia dotyczą przede wszystkim podstawowych zasad i pojęć teoretyczno-prawnych, ustrojowego prawa administracyjnego, działania administracji publicznej, kontroli administracji. Liczne tabele, diagramy i rysunki, jak również bogata bibliografia i wiele praktycznych przykładów obrazujących omawiane instytucje pomogą w zrozumieniu najtrudniejszych pojęć, usystematyzowaniu i ugruntowaniu wiedzy. Z repetytorium mogą korzystać studenci prawa, administracji, nauk politycznych. Opracowanie pomoże im skutecznie powtórzyć materiał i sprawdzić swoje przygotowanie do zajęć dydaktycznych i egzaminów. Może być także pomocne absolwentom kierunków prawniczych w przygotowaniu się do egzaminów na aplikacje prawnicze czy końcowych egzaminów zawodowych.

Skuteczne kuracje oczyszczające

Liliann Kristinn Elmbor

Wydawnictwo Purana

Natura daje nam najlepsze lekarstwa, ale skrzętnie skrywa przed nami ich tajemnice. Wiele lat zajęło szukanie niezawodnych sposobów przywracających energię, zdrowie i chęć życia, ale długa wędrówka przywiodła do wiedzy:
• Jaką wybrać dietę
• Jak odmłodzić cerę
• Jak zadbać o zgrabną sylwetkę
• Jak odzyskać witalność i sex appeal
• Jak wzmocnić system immunologiczny
• Jak wspomóc organizm w zwalczaniu chorób
• Jak przeprowadzić naprawdę skuteczne kuracje oczyszczające

Transport kolejowy

Rafał Stasikowski

Wydawnictwo Difin

Przedmiotem pracy jest analiza podstawowych problemów administracyjnoprawnych kolejnictwa w Polsce, w tym zakres zadań administracji publicznej w tej sferze, organizacja transportu kolejowego, funkcje realizowane przez administrację, wykorzystywane prze nią instrumenty prawne oraz zakres odpowiedzialności administracji za funkcjonowanie sektora. Całość zadań wykonywanych przez administracje służyć ma jednostce i gospodarce. Transport funkcjonuje nie po to by funkcjonował, lecz po to, by zaspokajał podstawowe potrzeby jednostki, w tym głównie w zakresie przewozów osobowych o charakterze publicznym. W pracy autor określa zadania i instrumenty ich realizacji, które winny być podjęte w celu zaspokojenia potrzeb jednostki na odpowiednio wysokim poziomie (jakość usług), po dostępniej cenie oraz w sposób bezpieczny. Wskazuje również z jakiego poziomu państwo winno administrować infrastrukturą kolejową. Książka jest pierwszym opracowaniem zagadnienia transportu kolejowego w Polsce. Nigdy wcześniej nie powstała, ani monografia, ani komentarz, ani nawet względnie kompleksowy artykuł lub studium mające za przedmiot transport kolejowy. Pojawienie się kolei żelaznych było wynikiem postępu technicznego, który oprócz niezaprzeczalnych dobrodziejstw niesie z sobą szeroki wachlarz zagrożeń. Kolej od samego początku po dzień dzisiejszy generuje szereg niezwykle ważkich problemów, wymagających regulacji ustawowych.

Dubaj Top 10

Wydawnictwo Wiedza i Życie

Emiraty Dubaj i Abu Zabi, najzamożniejsze w federacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w ciągu kilkudziesięciu lat z pustynnych osad przekształciły się w centrum handlu, finansów i turystyki arabskiego świata. Przewodnik z serii TOP 10 prezentuje zarówno beduińskie dziedzictwo i muzułmańską architekturę emiratów, jak i wspaniałe sklepy, wykwintne restauracje oraz luksusowe plaże i hotele w zachodnim stylu. Czytelnik znajdzie tu też opisy atrakcji trzech dzielnic Dubaju oraz Abu Zabi, a także propozycje tras zwiedzania. Praktyczne wskazówki pozwolą dobrze zorganizować podróż.

Ekstremizm ekologiczny

Elżbieta Posłuszna

Wydawnictwo Naukowe Scholar

Książka jest pierwszą w Polsce monografią na temat ekstremizmu ekologicznego oraz ekoterroryzmu. Autorka zajmuje się w niej analizą mechanizmów rządzących funkcjonowaniem ekstremistycznych ugrupowań walczących o prawa zwierząt oraz środowisko (m.in. takich jak Animal Liberation Front czy Earth First!), bada wpływ, jaki na ich strukturę organizacyjną oraz funkcjonowanie mają wyznawane przez nie przekonania, oraz usiłuje odpowiedzieć na pytanie, które ze skrajnych skrzydeł ruchu ekologicznego – animalistyczne czy prośrodowiskowe – i w jakich warunkach może w przyszłości zradykalizować swe działania. Budzi podziw interdyscyplinarność podejścia i szerokość spojrzenia na analizowaną problematykę, jej ujęcie uwzględniające wiedzę z różnych dyscyplin nauk humanistycznych, społecznych, informatycznych i filozofii oraz umiejętność dokonania syntezy tej wiedzy w całościową i spójną koncepcję pozwalającą lepiej zrozumieć złożone uwarunkowania i mechanizmy funkcjonowania współczesnego terroryzmu ekologicznego.